Osoby, które mają samochód, zimą przeżywają trudniejszy okres. Pojawia się mróz, śnieg i nierzadko gołoledź. Stan techniczny samochodu jest wtedy szczególnie ważny.
Jak powinno wyglądać mycie samochodu w okresie zimowym?
Mycie pojazdu zimą jest bardzo potrzebne, gdyż można dzięki temu działaniu spłukać z nadwozia sól, która jest szczególnie szkodliwa dla lakieru i blach. Warto jednak wiedzieć, że nie każde warunki są odpowiednie do tego, aby umyć swój samochód. Ważny jest między innymi rodzaj myjni, miejsce gdzie parkujemy pojazd, a także to jaka temperatura panuje na dworze.
Odpowiednie mycie pojazdu w zimie to podstawa!
Samochód zimą myjemy w myjni ręcznej
Zimą najbardziej polecane jest korzystanie z myjni ręcznej. Na myjni automatycznej nie można bowiem przeprowadzić dokładnego płukania wstępnego. Ma to szczególne znaczenie z tego powodu, że osadzony na lakierze piach może porysować powłokę lakierniczą. Po dokładnym opłukaniu samochodu należy przejść do fazy zasadniczego mycia auta.
Mycie ręczne należy przeprowadzić za pomocą specjalnej rękawicy. Potrzebne będą w takiej sytuacji dwa wiadra. W jednym z nich powinien znaleźć się roztwór wody z szamponem, a w drugim woda do płukania rękawicy. Auto myjemy od góry do dołu kolistymi ruchami, z użyciem ciepłej wody.
Co robimy, gdy skończymy mycie samochodu?
To jeszcze nie wszystko. Po umyciu karoserii, a także osuszeniu oraz wydmuchaniu wszystkich szczelin można przejść do zabezpieczenia każdej uszczelki gumowej za pomocą specjalnego silikonu, a także do zabezpieczenia mechanizmów zamków. Celem tego działania jest sprawienie, aby nie przymarzły one w okresie zimowym.
O czym trzeba pamiętać, jeśli chodzi o mycie samochodu zimą?
- Ważne jest, aby nie myć auta na zewnątrz przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza.
- Przed rozpoczęciem mycia zasadniczego ciepłą wodą należy dobrze spłukać auto z soli i piachu.
- Po myciu należy wytrzeć auto do sucha i nie pominąć żadnej uszczelki.
- Należy myć pojazd od góry do dołu.
- Lepiej unikać mycia samochodu wraz z nadejściem mrozów, a także w sytuacji, gdy auto parkowane jest przed blokiem w nocy.
- Korzystanie z myjni bezdotykowej przy sporym mrozie to zły pomysł.
- Pośniegowe błoto można skutecznie usunąć z karoserii dzięki solidnemu myciu. Błoto pośniegowe nie tylko ma wpływ na to, jak wygląda samochód, ale także niszczy jego karoserię.
Jak zatem widać, najlepszym działaniem, które można podjąć wraz z nadejściem zimy, jest czyszczenie auta ręczne.
Kierowcy, którzy naprawdę dbają o stan techniczny swojego auta, nie skorzystają w tym okresie z myjni automatycznej. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy pomimo kalendarzowej zimy, obecne są wysokie temperatury.
Warto nawoskować samochód zimą
Po przeprowadzonym myciu samochodu warto zadbać o nawoskowanie. Wosk tworzy warstwę ochronną na powłoce lakieru. Dzięki temu lakier jest zabezpieczony przed osadzaniem się drobinek zanieczyszczeń.
Pamiętaj jednak o tym, że woskowanie musi być poprzedzone dokładnym wyczyszczeniem pojazdu. Zanim wykonasz woskowanie dobrze, abyś przeprowadził glinkowanie lakieru.
Co ważne glinkowanie pozwala jeszcze bardziej oczyścić karoserię. Trzeba pamiętać o konieczności wykonywania ruchów poziomych i pionowych, a nie jak w przypadku zwykłego mycia ruchów kolistych.
Odrobina rozcieńczonego szamponu albo specjalnego preparatu sprawia, że można nadać glince odpowiedni poślizg. Dzięki myciu, glinkowaniu oraz woskowaniu pojazdu, lakier wygląda jak nowy.
Dlaczego auto zimą powinno być wywietrzone?
Wietrzenie auta zimą nie tylko sprawia, że poprawia się komfort jazdy, ale również podnosi się poziom bezpieczeństwa użytkowania samochodu.
Usuwanie wilgoci z wnętrza pojazdu jest zatem bardzo ważne. Wilgoć pochodzi bowiem zarówno z oddechu kierowcy oraz pasażerów, jak i ze śniegu, który jest wnoszony na butach oraz z wilgotnej odzieży i wszelkiego rodzaju wilgotnych przedmiotów umieszczonych w samochodzie.
W pozostawionym na dłużej aucie wilgoć skrapla się na szybach, a w trakcie mrozu zamarza na nich. Gdy chcemy usunąć szron z wewnętrznych powierzchni szyb, jest to bardzo trudne. Z tego też powodu powinniśmy zadbać o to, aby przy każdej nadarzającej się okazji pozbywać się wilgoci z auta.
W trakcie mroźnych i pogodnych dni powietrze na zewnątrz jest suche, a więc nie trzeba się martwić tym, że wilgoć, która jest w nim zawarta, zwiększy poziom zawilgocenia wnętrza samochodu.
Wymiana klocków hamulcowych przed okresem zimowym
W nowoczesnych samochodach specjalna kontrolka sygnalizuje właścicielowi pojazdu, że konieczna jest wymiana hamulcowych klocków. W niektórych pojazdach obecne są akustyczne czujniki zużycia dzięki, którym o wszelkich nieprawidłowościach kierowca dowiaduje się dzięki charakterystycznemu piskowi.
Istnieje jednak wśród rozsądnych kierowców „zasada ograniczonego zaufania” do tego typu sygnalizatorów. Sprawdzenie tarcz, a także hamulcowych klocków można w łatwy sposób przeprowadzić samodzielnie. Aby to zrobić, wystarczy zdjąć koła samochodu.
Ważne jest zatem sprawdzenie zarówno klocków, jak i tarcz. Przyjmuje się, że na dwie wymiany hamulcowych klocków, powinno dojść do jednej wymiany tarcz. Według statystyk zużywają się one bowiem dwa razy wolniej.
Wymiana płynu chłodniczego kolejną z metod, aby zadbać o auto w okresie zimowym
Wymiana płynu chłodniczego przed okresem zimowym chroni auto przed przegrzaniem, a dodatkowo zabezpiecza trwałe elementy silnika. Z tego też powodu zwiększa się jego żywotność. Trwałe elementy silnika oraz wymiennika ciepła są chronione przed korozją.
Jeżeli nie wymienimy płynu w naszej chłodnicy, może on nieprawidłowo reagować na chłód. Może zatem doprowadzać do fizycznych uszkodzeń bloku silnika. Pamiętaj o tym, aby dokonać tej wymiany już w okresie jesiennym. Płyn, który idealnie sprawdza się podczas upałów, kompletnie inaczej oddziałuje na silnik w okresie jesiennym oraz zimowym.
Potrzeba wymiany płynu do spryskiwaczy na zimowy
Płyn do spryskiwaczy jest absolutnie niezbędny w każdym samochodzie. Ten środek najszybciej zamarza w samochodzie.
Najlepiej jeszcze jesienią zakupić koncentrat płynu do spryskiwaczy, a następnie przygotować mieszaninę w proporcji 1:1 . Zapobiegnie ona zamarzaniu przy temperaturze około minus dwudziestu stopni Celsjusza (- 20 C). Powstały płyn należy regularnie dolewać do płynu letniego, który pozostał w zbiorniczku.
Po kilku tego typu dolewkach można liczyć na to, że całość ma właściwości zapobiegające zamarzaniu. Można oczywiście, zamiast koncentratu kupić także po prostu płyn do spryskiwaczy. Koncentrat jest rozwiązaniem dla kierowców, którzy zbyt późno wzięli się za wymianę płynu do spryskiwaczy.
Gdy w zimowym okresie, w aucie znajduje się letni płyn do spryskiwaczy, niesie to ze sobą spore zagrożenie.
Samochód zimą odśnieżamy ostrożnie
Do odśnieżania samochodu zalecamy używanie szczotek z delikatnym włosiem. Dzięki zastosowaniu tego typu szczotek lakier nie zostanie porysowany. Warto zaopatrzyć się zarówno w dobrej jakości szczotkę, jak i skrobaczkę. Przyda się także odmrażacz do zamków oraz odmrażacz do szyb. Do odśnieżania dachu doskonale nadaje się również teleskopowa miotełka. Ma ona bardzo duży zasięg.
Warto zatroszczyć się nie tylko o odśnieżenie karoserii, ale także o wycieraczki. Ważne jest oczyszczenie gumowych elementów, które bezpośrednio przylegają do szyby. Kluczowe jest również pozbycie się śniegu znad piór.
Gdy temperatura otoczenia przekracza zero stopni Celsjusza, puch staje się ciężki. W związku z tym narażamy się na awarię silnika wycieraczek.
Nie można zapominać o odśnieżaniu reflektorów. Śnieg zalegający na nich zwęża snop światła bądź też sprawia, że na przykład diody do jazdy dziennej są całkowicie zasłonięte.
Odśnieżyć trzeba także tablice rejestracyjne. Jeżeli będą słabo widoczne, policjant może wypisać mandat w wysokości nawet 200 złotych.
Pamiętaj o odśnieżaniu samochodu!
Wymiana opon na zimowe
Większość polskich kierowców ma dwa komplety ogumienia. Są to opony letnie oraz zimowe. Wymiana w dobrym serwisie trwa około godziny. Koła należy bowiem najpierw wyważyć, a następnie sprawdzić, czy felgi nie są zakrzywione. Można także skorzystać z ogumienia wielosezonowego, ale tylko w sytuacji, gdy posiada na boku oznaczenie 3PMSF.
Kiedy należy wymienić opony?
Ze względu na to, że pogoda stała się w ostatnich latach nieprzewidywalna i zacierają się granice pomiędzy porami roku, wiele osób ma problem z określeniem, kiedy wymienić ogumienie pojazdu. Ogólną zasadą jest jednak, że opony należy zmienić na zimowe w sytuacji, gdy średnia dobowa temperatura w ciągu kilku dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Jak dbać o auto w okresie zimowym? Podsumowanie
Jeżeli chodzi o dbanie o swój pojazd zimą, są pewne działania, o których absolutnie należy pamiętać. Wymienić należy:
- mycie pojazdu,
- nawoskowanie pojazdu,
- wietrzenie auta,
- wymiana hamulcowych klocków,
- wymienienie płynu do spryskiwaczy, a także płynu chłodniczego
- odśnieżanie oraz
- wymiana ogumienia na zimowe.
Zaufaj naszym usługom
Jeżeli samochód Cię zawiódł, nie obawiaj się skorzystać ze wsparcia fachowców. Nasza firma dysponuje w pełni profesjonalnym, sprawdzonym, specjalistycznym i nowoczesnym sprzętem do transportu pojazdów.
Przywiązujemy ogromną wagę do bezpieczeństwa. Działamy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.