Podpowiadamy, jak zachować się w sytuacji, gdy stałeś się świadkiem wypadku drogowego lub kolizji. Wypadek na drodze może spotkać każdego, każdy też może być świadkiem wypadku, ale nie każdy wie, jak się zachować w takiej chwili. My odpowiadamy, jak się zachować w momencie, w którym jesteś świadkiem zdarzenia drogowego.
Wypadek drogowy to kwestia chwili, nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, rozproszenia koncentracji i nieuwagi. Może zdarzyć się każdemu i niemal w każdej chwili. I tak naprawdę każdy z nas musi być przygotowany na to, że kiedyś będzie świadkiem takiego zdarzenia. Aby nie być tylko chorym z ciekawości gapiem, umieć pomóc poszkodowanym, trzeba wiedzieć, co robić.
Zasady pierwszej pomocy dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i nie tylko
Powinieneś wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz brałeś udział w kursie pierwszej pomocy i co z niego pamiętasz, co możesz zastosować w praktyce pod wpływem stresu? Zapewne niewiele, a to przecież bardzo ważna umiejętność. Dlatego może warto raz w roku sprawdzić i udoskonalić swoją wiedzę z tego zakresu, biorąc udział w kursach specjalistycznych? Taka wiedza może się przydać nie tylko na drodze, ale też w życiu codziennym, na ulicy, w tramwaju czy pracy. Zasłabnięcie, utrata przytomności czy uszkodzenie ciała to również rzeczy, które się zdarzają, i to wcale nie tak rzadko. Nie każdy zaś leżący na ulicy to bezdomny alkoholik, czasem starszy pan, który po prostu zasłabł, miał zawał. Na takie rzeczy powinno się zwracać uwagę. Podobno dobre uczynki wracają.
Jako świadek wypadku drogowego zadbaj o zabezpieczenie miejsca
Jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego, pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, twoje i innych użytkowników drogi. Dlatego jak najszybciej zabezpiecz samochody biorące udział w kolizji. Jeśli pracują ich silniki, wyłącz je, wyjmij kluczyki i ułóż je w widocznym miejscu. Przyjęło się, że kładzie się je na kokpicie pod przednią szybą, tak, aby odpowiednie służby mogły je później łatwo znaleźć. Wyłączenie silników i wyjęcie kluczyków zapobiegnie samozapłonowi aut. Następnie zabezpiecz miejsce, oznacz je wyraźnie trójkątami odblaskowymi, możesz poprosić kolejnych świadków o pomoc i razem z nimi oznaczyć miejsce wypadku swoimi samochodami, z włączonymi światłami awaryjnymi, ustawionymi przed i za miejscem wypadku. To powinno ostrzec nadjeżdżających, że na drodze coś się dzieje i powinni zwolnić. Następnie zadzwoń po pogotowie lub policję. Pamiętaj, że poszczególne służby wymieniają się informacjami, więc wystarczy na przykład zawiadomić o wypadku pogotowie, a dyspozytor powiadamia inne służby. Dzwoniąc podaj maksymalnie dużo informacji, na temat stanu poszkodowanych, a polecenia otrzymane od dyspozytora wykonaj. Pamiętaj też, że nie poniesiesz odpowiedzialności karnej za źle udzieloną pomoc, za niewłaściwie wykonany masaż serca, za podjęte próby ratowania życia, ale za nieudzielenie pomocy, bo udzielenie pomocy poszkodowanym jest obowiązkiem każdego kierowcy.
Co robić gdy sprawca wypadku drogowego ucieka?
Co robić, gdy sprawca wypadku drogowego ucieka? Teoretycznie, możesz go gonić i zatrzymać. Jednak pamiętaj, że to twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, a potem musisz udzielić pomocy poszkodowanym. Dlatego postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, dotyczących samochodu i przekaż je policji. Podaj rysopis sprawcy, model i markę samochodu, numer rejestracyjny. Policja na pewno go znajdzie. Pamiętaj, że niewielu ludzi ucieka z miejsca wypadku pod wpływem szoku, najczęściej chcą coś ukryć, a w najlepszym wypadku może to być fakt, że są pod wpływem alkoholu. Zresztą, będąc świadkiem nawet niewielkiego zdarzenia drogowego, gdzie tak naprawdę nikt nie ucierpiał, powinieneś powiadomić policję o tym, że kierowca jednego auta zachowuje się podejrzanie, tak, jakby był pod wpływem środków odurzających lub alkoholu.